Arabia Saudyjska – eliminacje do Mistrzostw Świata 2022 (wyniki, tabele)

Arabia Saudyjska - eliminacje do Mistrzostw Świata 2022 (wyniki, tabele)

Reprezentacje piłkarskie krajów z Półwyspu Arabskiego nigdy nie cieszyły się renomą szczególnie silnych lub utalentowanych ekip. Gdyby jednak ktoś chciał wskazać najsilniejszą drużynę z tej części świata, takie miano zapewne przypadnie reprezentacji Arabii Saudyjskiej.

Saudyjczycy od lat osiągają dobre wyniki w rozgrywkach AFC, czyli azjatyckiego odpowiednika UEFY. Z tego powodu piłkarze Arabii Saudyjskiej niejednokrotnie wywalczyli już prawo do występu na MŚ. Dotyczy to także nadchodzących MŚ 2022, gdzie w fazie grupowej Saudyjczycy będą rywalizować między innymi z reprezentacją Polski. Jak wyglądała droga naszych grupowych rywali na MŚ 2022?

Arabia Saudyjska w eliminacjach MŚ 2022

Eliminacje rozgrywane w strefie AFC składają się z trzech etapów. Dlatego też w eliminacjach MŚ 2022 Arabia Saudyjska jako jedna z lepszych drużyn została bezpośrednio rozstawiona w drugiej fazie rozgrywek. Na tym etapie Saudyjczycy pewnie wygrali fazę grupową, gdzie rywalizowali z reprezentacjami: Palestyny, Uzbekistanu, Singapuru oraz Jemenu.

Większym wyzwaniem była trzecia runda eliminacji AFC do MŚ 2022. Tutaj Saudyjczycy trafili bowiem do grupy z reprezentacjami: Japonii, Australii, Omanu, Chin oraz Wietnamu. Pomimo tego to właśnie piłkarze Arabii Saudyjskiej zdołali wygrać swoją grupę i tym samym uzyskali bezpośredni awans na mundial!

Wyniki meczów Arabii Saudyjskiej w el. MŚ 2022

W ramach trzeciej rundy eliminacji AFC do MŚ reprezentanci Arabii Saudyjskiej rozegrali łącznie 10 spotkań. Ich dorobek obejmował 23 punkty uzyskane za sprawą: 7 zwycięstw, 2 remisy i tylko jednej porażki. Dzięki temu o 1 punkt wyprzedzili oni wicelidera grupy, czyli reprezentację Japonii.

Wyniki poszczególnych meczów eliminacji Mistrzostw Świata 2022 Arabii Saudyjskiej były następujące:

  • Arabia Saudyjska – Wietnam – 3:1;
  • Oman – Arabia Saudyjska – 0:1;
  • Arabia Saudyjska – Japonia – 1:0;
  • Arabia Saudyjska – Chiny – 3:2;
  • Australia – Arabia Saudyjska – 0:0;
  • Wietnam – Arabia Saudyjska – 0:1;
  • Arabia Saudyjska – Oman – 1:0;
  • Japonia – Arabia Saudyjska – 2:0;
  • Chiny – Arabia Saudyjska – 1:1;
  • Arabia Saudyjska – Australia – 1:0.

Tabela eliminacji Mistrzostw Świata 2022 (strefa Azji)

Po zakończeniu wszystkich spotkań rozegranych w ramach trzeciej rundy eliminacji AFC do MŚ 2022 tabela grupy B wyglądały następująco:

 

MiejsceDrużynaPunkty
1.Arabia Saudyjska23
2.Japonia22
3.Australia15
4.Oman14
5.Chiny6
6.Wietnam4

Najważniejsze mecze Arabii Saudyjskiej w eliminacjach do mundialu w Katarze

Jak w czasie tych rozgrywek zaprezentowała się Arabia Saudyjska? Eliminacje MŚ 2022 w strefie AFC przyniosły kilka ciekawych spotkań. Za najważniejsze starcia reprezentacji Arabii Saudyjskiej należy uznać mecze trzeciej rundy, w których Saudyjczycy rywalizowali z innymi silnymi reprezentacjami.

Pierwszym takim starciem był rozegrany 7 października 2021 roku mecz domowy przeciwko Japonii. W 71. minucie tego meczu bramkarza Japończyków pokonał Firas Al-Buraikan. Piłkarze Arabii Saudyjskiej utrzymali zdobyte prowadzenie aż do ostatniego gwizdka. Natomiast rewanżowe spotkanie wyjazdowe zakończyło się już pewną wygraną Japończyków. W tamtym meczu gole zdobyli: Takumi Minamino (31′) i Junya Ito (50′).

Bezpośrednimi rywalami Saudyjczyków w walce o awans byli również piłkarze Australii. W tym przypadku mecz rozgrywany w Sydney zakończył się bezbramkowym remisem. Jednak już na własnym stadionie Saudyjczycy byli w stanie zwyciężyć. Gola na wagę triumfu z rzutu karnego zdobył w 65. minucie Salim ad-Dausari.

Czy Saudyjczycy zdołają sprawdzić niespodziankę w czasie MŚ 2022? Na odpowiedź przyjdzie nam poczekać aż do rozpoczęcia mundialu!