Trener Reprezentacji Arabii Saudyjskiej – Hervé Renard

Trener Reprezentacji Arabii Saudyjskiej - Hervé Renard

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej z pewnością nie jest uważana za silną drużynę narodową. Tym samym kibice mogliby zakładać, że trenowanie tej reprezentacji przypada raczej miejscowym szkoleniowcom, którzy dopiero budują swoją markę na rynku.

Jednak wbrew pozorom wcale tak nie jest, ponieważ saudyjski związek piłkarski potrafi zaproponować trenerom naprawdę bardzo wysokie wynagrodzenie. Z tego względu na przestrzeni lat wielu interesujących szkoleniowców znalazło zatrudnienie właśnie w tej federacji. Obecnie reprezentacja Arabii Saudyjskiej jest prowadzona przez francuskiego trenera – Hervé Renarda. Co warto wiedzieć o tym szkoleniowcu oraz o jego wynikach?

Kim jest Hervé Renard?

Hervé Renard to były francuski piłkarz, który od początku XXI wieku rozwija swoją karierę trenerską. W czasie swojej sportowej kariery Renard nigdy nie wystąpił w barwach reprezentacji Francji. Jednak jego kariera trenerska bez wątpienia ma wyraźny charakter międzynarodowy. Dość powiedzieć, że trzecim klubem prowadzonym przez Francuza był… wietnamski Nam Dinh!

Międzynarodowe wojaże Renarda w 2008 roku doprowadziły go wreszcie do pierwszej posady w charakterze selekcjonera narodowego. Hervé Renard znalazł wówczas zatrudnienie jako trener reprezentacji Zambii. Choć pełnić tę funkcję tylko przez rok, Renard zdążył zaznaczyć swoją obecność na międzynarodowym rynku trenerskim.

Później Francuz prowadził jeszcze reprezentacje: Angoli (2010), ponownie Zambii (2011-2013), Wybrzeża Kości Słoniowej (2014-2015) oraz Maroka (2016-2019). Zapewne to właśnie bogate doświadczenie na polu reprezentacyjnym skłoniło działaczy federacji Arabii Saudyjskiej do zatrudnienia Francuza. Renard jako selekcjoner reprezentacji Arabii Saudyjskiej pracuje od 2019 roku.

Jakie wyniki osiągnął Renard z reprezentacją Arabii Saudyjskiej?

Do tej pory Francuz jako trener reprezentacji Arabii Saudyjskiej odniósł jeden kluczowy sukces. Był nim oczywiście awans na MŚ 2022. Trzeba również przyznać, że kadra Saudyjczyków pod jego wodzą prezentuje się naprawdę dobrze. Koniec końców w trakcie eliminacji do MŚ 2022 reprezentacja Arabii Saudyjskiej wygrywała mecze między innymi z reprezentacją Australii oraz Japonii. To tylko pokazuje, że żadna drużyna nie powinna lekceważyć piłkarzy prowadzonych przez francuskiego selekcjonera.

Czy Hervé Renard jako trener Arabii Saudyjskiej osiągnie dobry wynik na nadchodzących MŚ 2022? Czy jego kadra sprawi problemy reprezentacji Polski? Odpowiedzi na te pytania poznamy już niebawem!