Reprezentacja Arabii Saudyjskiej – historia występów na Mistrzostwach Świata

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej - historia występów na Mistrzostwach Świata

Reprezentacje państw położonych na Półwyspie Arabskim uczestniczyły już w wielu MŚ. Dotyczy to także Arabii Saudyjskiej, która na swój pierwszy mundial wyruszyła w 1994 roku. Od tego momentu Saudyjczycy regularnie meldują się w najważniejszych futbolowych rozgrywkach międzynarodowych. Czy reprezentanci Arabii Saudyjskiej zdołali kiedyś uzyskać awans do fazy play-off tych rozgrywek? Jak wyglądały dotychczasowe występy Arabii Saudyjskiej na mundialu? Zapraszamy do lektury!

Historia występów Arabii Saudyjskiej na mundialu

W porównaniu do wielu innych reprezentacji Arabia Saudyjska dość późno rozpoczęła swoją przygodę z MŚ. Wynikało to z trzech najważniejszych czynników. Po pierwsze, federacja piłkarska Arabii Saudyjskiej dopiero w połowie lat 50. XX wieku oficjalnie dołączyła do struktur FIFA. Po drugie, reprezentacja Arabii Saudyjskiej w ogóle nie brała udziału w eliminacjach do MŚ w latach 1958-1974. Dopiero w eliminacjach do MŚ 1978 po raz pierwszy w historii pojawiła się oficjalna reprezentacja Arabii Saudyjskiej. Po trzecie, reprezentacja Arabii Saudyjskiej aż czterokrotnie ponosiła porażkę w czasie takich eliminacji.

Przełomem okazał się rok 1994 i MŚ w Stanach Zjednoczonych. W czasie eliminacji reprezentacja Arabii Saudyjskiej wreszcie zdołała wywalczyć sobie awans na mundial. Było to bardzo istotne przełamanie złego pasma, ponieważ od tego momentu Arabia Saudyjska zakwalifikowała się także na trzy kolejne imprezy! Przerwanie passy nastąpiło dopiero w 2010 i 2014 roku, kiedy to Arabia Saudyjska ponownie odpadła w czasie eliminacji. Jednak później Saudyjczycy zakwalifikowali się na MŚ 2018 i MŚ 2022. Tym samym kadra „Zielonych Sokołów” znów jest na fali wznoszącej.

MŚ 1994 – pierwszy i zarazem najlepszy mundial w historii Arabii Saudyjskiej

Debiuty na wielkich imprezach sportowych często wzbudzają w sportowcach dodatkowy stres oraz uczucie presji. Z tego względu trzeba przyznać, że piłkarze Arabii Saudyjskiej jako debiutanci na MŚ 1994 spisali się wręcz rewelacyjnie, a najlepiej świadczy o tym wywalczony awans do fazy play-off! Choć dzisiaj wydaje się to niemożliwe, piłkarze Arabii Saudyjskiej pokonali Belgię oraz Maroko w czasie fazy grupowej. Dzięki temu trafili do fazy play-off jako wicelider grupy F (ulegając tylko wielkiej Holandii). Największą sensacją fazy grupowej było oczywiście zwycięstwo Arabii Saudyjskiej w meczu przeciwko Belgom. Saudyjczycy zdobili bramkę w 5. minucie i już nie oddali tego prowadzenia.

W meczu 1/8 finału piłkarze Arabii Saudyjskiej musieli uznać wyższość Szwedów. Spotkanie to zakończyło się wynikiem 3:1 dla Skandynawów. Mimo to MŚ 1994 do dziś pozostają największym sukcesem piłkarskiej reprezentacji Arabii Saudyjskiej.

MŚ 1998, 2002, 2006, 2018 – brak awansu w fazie grupowej

Pozostała historia występów Arabii Saudyjskiej na Mistrzostwach Świata nie jest już zbyt bogata. Saudyjczycy wzięli udział jeszcze w czterech mundialach, ale za każdym razem ich przygoda kończyła się już na fazie grupowej.

Największe osiągnięcia reprezentacji Arabii Saudyjskiej na MŚ w piłce nożnej

Bez wątpienia to opisane wyżej MŚ 1994 i awans do 1/8 finału stanowi największy sukces w historii reprezentacji Arabii Saudyjskiej. Dlatego podopieczni trenera Renarda zapewne spróbują wyrównać swoje historyczne osiągnięcie podczas mundialu w Katarze. Reprezentanci Polski będą więc musieli uważać na swoich arabskich rywali, ponieważ takich zespołów nie wolno lekceważyć podczas MŚ!