Trener Reprezentacji Meksyku – Gerardo Martino

Trener Reprezentacji Meksyku - Gerardo Martino

Rola trenera w piłce nożnej jest niezwykle istotna. Dobry szkoleniowiec potrafi wykrzesać ze swoich podopiecznych pełnię potencjału i pomóc im w rozwinięciu swoich umiejętności. Z tego względu sylwetki trenerów reprezentacji budzą szczególne zainteresowanie kibiców. Dlatego w tym tekście rzucimy nieco więcej światła na postać Gerardo Martino, czyli obecnego selekcjonera reprezentacji Meksyku.

Kim jest Gerardo „Tata” Martino?

Gerardo „Tata” Martino to były argentyński piłkarz, który na przełomie XX i XXI wieku rozpoczął karierę trenerską. Początkowo Martino trenował mniejsze drużyny z krajów Ameryki Południowej. Ulubionym miejscem pracy tego trenera w pierwszych latach kariery był Paragwaj. Z czasem „Tata” stał się jedną z najważniejszych postaci na piłkarskiej mapie tego kraju. W efekcie jego kariera nabrała rozpędu, kiedy otrzymał on stanowisko trenera reprezentacji Paragwaju. Martino pełnił tę funkcję w latach 2007-2011.

Jego wyniki uzyskane w czasie prowadzenia reprezentacji Paragwaju wzbudziły zainteresowanie przedstawicieli znacznie większych klubów. W efekcie po zakończeniu przygody z reprezentacją Paragwaju Martino znalazł zatrudnienie jako trener CA Newell’s Old Boys, czyli dobrego klubu z ligi argentyńskiej. Jednak był to dopiero przedsmak tego, co miało nadejść.

W 2013 roku „Tata” otrzymał propozycję objęcia wielkiej FC Barcelony. Choć Martino utrzymał się na tym stanowisku tylko przez rok, otworzyło mu to drogę do topowych stanowisk trenerskich. Dość powiedzieć, że po zakończeniu pracy w Barcelonie objął on funkcję trenera reprezentacji Argentyny.

Jakie wyniki „Tata” osiągnął do tej pory jako trener Meksyku?

Od 2019 roku Gerardo Martino pracuje jako trener reprezentacji Meksyku. Jeszcze w tym samym roku argentyński trener odniósł swój pierwszy sukces. Prowadzona przez niego reprezentacja Meksyku wygrała bowiem turniej CONCACAF Gold Gup. W finale tych rozgrywek Meksykanie pokonali reprezentację Stanów Zjednoczonych. Mecz zakończył się wynikiem 1:0, dzięki czemu Martino mógł od razu podnieść swoje pierwsze trofeum.

Jednakże do tej pory był to jedyny tytuł zdobyty przez „Tatę” jako selekcjonera reprezentacji Meksyku. Z drugiej strony piłkarze prowadzeni przez Martino dość pewnie zakwalifikowali się na MŚ 2022. To zaś sprawia, że kibice reprezentacji Meksyku patrzą z dużą nadzieją na nadchodzący turniej. Czy „Tata” zdoła znaleźć sposób na pokonanie między innymi reprezentacji Polski? Czy Meksyk pod jego wodzą zdoła awansować do fazy play-off? Odpowiedzi poznamy w czasie MŚ 2022!