Reprezentacja Meksyku – historia występów na Mistrzostwach Świata

Reprezentacja Meksyku - historia występów na Mistrzostwach Świata

Przed rozpoczęciem każdego mundialu eksperci z całego świata wspominają wcześniejsze występy poszczególnych reprezentacji na MŚ. Nie inaczej jest w przypadku nadchodzącego mundialu w Katarze. Podczas fazy grupowej MŚ 2022 reprezentacja Polski zmierzy się z reprezentacjami: Meksyku, Argentyny oraz Arabii Saudyjskiej. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej historii występów pierwszego z naszych grupowych rywali. Jak wygląda historia występów Meksyku na Mistrzostwach Świata? W jakich latach Meksykanie odnosili największe sukcesy?

Historia występów Meksyku na mundialu

Tak naprawdę nie sposób opisać wszystkich występów Meksyku na mundialu w jednym artykule. Wynika to z faktu, że reprezentacja El Tri brała udział praktycznie we wszystkich powojennych MŚ. Wyjątkiem od tej reguły były tylko trzy imprezy. W latach 70. i 80. XX wieku reprezentacja Meksyku zanotowała kilka przejściowych kryzysów. Ich efektem był brak awansu na MŚ 1974 i MŚ 1982. Natomiast w 1990 roku reprezentacja Meksyku została zdyskwalifikowana, przez co piłkarze El Tri nie mogli wziąć udziału w MŚ. Powodem dyskwalifikacji było wystawienie do gry w reprezentacji młodzieżowej nieuprawionych zawodników.

Natomiast w ostatnich latach reprezentacja Meksyku na MŚ mierzy się z pewną „klątwą”. Otóż na siedmiu ostatnich mundialach Meksykanom udało się wyjść z grupy, ale za każdym razem odpadli w meczach 1/8 finału. Tak właśnie stało się na: MŚ 1994, 1998, 2002, 2006, 2010, 2014 i 2018. Nic więc dziwnego, że kibice reprezentacji Meksyku i sami piłkarze zapewne liczą na przełamanie tej serii. Toteż reprezentanci El Tri na pewno będą walczyć o uzyskanie awansu przynajmniej do ćwierćfinału.

MŚ 1970 – pierwszy historyczny ćwierćfinał Meksyku

Co istotne, Meksykanom już dwukrotnie w najnowszej historii udało się uzyskać wspomniany awans do ćwierćfinału MŚ. Pierwszy taki sukces miał miejsce w czasie MŚ 1970. Było to bardzo doniosłe wydarzenie, ponieważ ówczesny mundial odbywał się właśnie w Meksyku. Z tego powodu reprezentanci El Tri musieli udźwignąć presję gospodarzy imprezy.

W fazie grupowej MŚ 1970 Meksykanie rywalizowali z reprezentacjami: ZSRR, Belgii oraz Salwadoru. Udało im się wyjść z grupy i tym samym… uzyskać awans do ćwierćfinału! Wynikało to z faktu, że MŚ 1970 były rozgrywane według starego schematu mundialu. Zakładał on istnienie tylko czterech grup mistrzowskich, co oznacza, iż w mundialu uczestniczyło jedynie 16 drużyn. Dzięki temu uzyskanie awansu z grupy wiązało się z prawem do bezpośredniej gry w meczu ćwierćfinałowym. Rywalami piłkarzy Meksyku byli Włosi. W tym spotkaniu Meksykanie szybko objęli prowadzenie, ale później Włosi zdobyli aż 4 bramki i nie popełnili już żadnego błędu. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:1, a Meksyk zakończył swój udział w MŚ na ćwierćfinale.

MŚ 1986 – największy sukces Meksykanów

Tak naprawdę Meksykanie tylko raz byli w stanie przełamać klątwę 1/8 finału. Stało się to w czasie MŚ 1986, które rozgrywano… również w Meksyku! Początkowo gospodarzem imprezy miała być Kolumbia, ale ostatecznie władze kraju wycofały swoją kandydaturę. W efekcie mundial powrócił do Meksyku.

Tym razem reprezentanci Meksyku rywalizowali w grupie z reprezentacjami: Paragwaju, Iraku oraz Belgii. Meksykanie pewnie wygrali grupę i zameldowali się w meczu 1/8 finału. W tym spotkaniu pokonali 2:0 reprezentację Bułgarii, która dość niespodziewanie awansowała do fazy play-off. Tym samym piłkarze El Tri przypieczętowali drugi w historii awans do ćwierćfinału.

Gospodarze znakomicie zaprezentowali się również w ćwierćfinale, gdzie przez 90 minut stawiali zacięty opór faworyzowanej reprezentacji RFN. Ostatecznie zwycięzcę tego spotkania musiały wyłonić rzuty karne. Niestety, Meksykanie nie udźwignęli presji, gdyż wykorzystali tylko jedną „jedenastkę”. Finalnie awans przypadł reprezentacji RFN, która wygrała serię rzutów karnych 4:1.

Największe osiągnięcia reprezentacji Meksyku na MŚ w piłce nożnej

Do tej pory MŚ 1986 i historyczny ćwierćfinał to najlepszy występ reprezentacji Meksyku na MŚ. Następną szansą na poprawę tego wyniku będzie nadchodzący mundial w Katarze!