Trener Reprezentacji Argentyny – Lionel Scaloni

Trener Reprezentacji Argentyny

Od dawna w składzie reprezentacji Argentyny można znaleźć wielu niezwykle utalentowanych piłkarzy. Jednakże nawet te najlepsze drużyny nie wykorzystają pełni swojego potencjału bez odpowiedniego trenera.

Historia futbolu już niejednokrotnie pokazała, że dobry szkoleniowiec potrafi całkowicie odmienić oblicze danego zespołu. Dlatego przy okazji nadchodzących MŚ 2022 warto zwrócić uwagę na sylwetki poszczególnych trenerów. W przypadku ekipy Albicelestes jest to Lionel Scaloni. Jakie osiągnięcia ma obecny selekcjoner reprezentacji Argentyny i co warto o nim wiedzieć?

Kim jest Lionel Scaloni?

Lionel Scaloni jest byłym piłkarzem i byłym reprezentantem Argentyny. W latach 2003-2006 Scaloni zaliczył kilka występów jako obrońca Albicelestes. W 2015 roku Scaloni zakończył swoją karierę piłkarską i od razu rozpoczął pracę jako trener. Było to o tyle łatwe, że Argentyńczyk niemal od razu został asystentem Jorge Sampaoliego, czyli znanego argentyńskiego trenera, który prowadził wtedy zespół hiszpańskiej Sevilli. Dzięki temu Scaloni mógł szybko zdobyć swoje pierwsze trenerskie doświadczenia.

Jako asystent Sampaoliego Scaloni pracował również z reprezentacją Argentyny. Jednakże po nieudanych MŚ 2018 Sampaoli ustąpił ze stanowiska. Wówczas argentyński związek zaoferował Scaloniemu możliwość dalszej pracy z kadrą. Po czasie Scaloni został ogłoszony jako stały trener reprezentacji Argentyny. Były piłkarz pozostaje na tym stanowisku od 2019 roku.

Jakie wyniki osiągnął Scaloni z reprezentacją Argentyny?

Zdecydowanie najważniejszym sukcesem Scaloniego w jego dotychczasowej pracy z reprezentacją Albicelestes jest wygranie turnieju Copa America 2021. Dzięki temu Argentyna po długich 28 latach mogła ponownie sięgnąć po południowoamerykańskie trofeum. Oczywiście tak ogromny sukces nie umknął uwadze kibiców oraz działaczy argentyńskiego związku. Tytuł Copa America sprawił, że Lionel Scaloni ugruntował swoją pozycję jako trener Argentyny.

Tutaj warto dodać, że pierwszy turniej Scaloniego, czyli Copa America 2019, również nie przyniósł wstydu nowemu selekcjonerowi reprezentacji Argentyny. Reprezentacja Albicelestes zajęła bowiem wtedy 3. miejsce. Jednak to opisany wyżej triumf z pewnością jest cenniejszym osiągnięciem dla aktualnego trenera Argentyny.

Lionel Scaloni niewątpliwie potwierdził już swoje umiejętności trenerskie. Podczas MŚ 2022 trener Argentyny będzie musiał rozpracować innych grupowych rywali Albicelestes, w tym także drużynę Polski. Kibicom pozostaje więc tylko czekać na wynik rywalizacji w mundialowej grupie C.