Reprezentacja Argentyny – historia występów na Mistrzostwach Świata

Reprezentacja Argentyny - historia występów na Mistrzostwach Świata

Reprezentacja Argentyny od lat plasuje się w ścisłej czołówce rankingu FIFA. Oczywiście jest to efekt znakomitych rezultatów uzyskiwanych przez Albicelestes. Reprezentacja Argentyny już od drugiej połowy XX wieku jest stale obecna na niemal wszystkich MŚ. Jedynym wyjątkiem był rok 1970, kiedy to Albicelestes nie zdołali zakwalifikować się na mundial. Można więc łatwo odgadnąć, że reprezentacja z taką historią musiała odnosić liczne sukcesy. W tym artykule opiszemy historię występów Argentyny na Mistrzostwach Świata i przybliżymy największe sukcesy odniesione przez Albicelestes.

Historia występów Argentyny na mundialu

Po zakończeniu II wojny światowej piłkarska reprezentacja Argentyny dopiero w 1958 roku powróciła do rywalizacji międzynarodowej. Od tego momentu Albicelestes występowali na niemal wszystkich MŚ (z wyłączeniem wspomnianych już MŚ 1970). Wyniki osiągane przez reprezentację Argentyny były mocno zróżnicowane. Na niektórych imprezach piłkarze z Ameryki Południowej byli w stanie sięgnąć po najwyższe laury. Z drugiej strony w niektórych przypadkach ich występy kończyły się już na fazie grupowej. Dlatego warto przypomnieć kilka szczególnie ważnych imprez z punktu widzenia reprezentacji Argentyny.

MŚ 1966 – pierwszy powojenny ćwierćfinał

Pierwsze dwa powojenne występy Argentyny na mundialu przypadły na lata 1958 i 1962. Jednakże były to mistrzostwa bez większej historii, ponieważ w obu przypadkach Albicelestes odpadli już na etapie fazy grupowej.

Przełom nadszedł jednak na MŚ w Anglii w 1966 roku. Wtedy to Argentyńczykom wreszcie udało się awansować z fazy grupowej, gdzie rywalizowali z reprezentacjami: RFN, Hiszpanii oraz Szwajcarii. Zgodnie z ówczesnym schematem rozgrywek awans do fazy play-off oznaczał bezpośrednie prawo do gry w ćwierćfinale. Jednak tam Argentyńczycy trafili na gospodarzy, którzy przy ogromnym wsparciu trybun ostatecznie wygrali 1:0.

MŚ 1978 – gospodarz i mistrz świata

Opisane wyżej mistrzostwa pokazały, ile potrafi znaczyć wsparcie kibiców. Dlatego też wszyscy kibice z niecierpliwością czekali na MŚ 1978, które odbyły się właśnie w Argentynie. Było to także historyczne wydarzenie dla samych Albicelestes, gdyż we własnym kraju sięgnęli po swój pierwszy tytuł mistrzów świata. W finale po dogrywce Argentyńczycy ostatecznie pokonali 3:1 reprezentację Holandii.

MŚ 1986 – Maradona wznosi drugi tytuł w historii Argentyny

Do Meksyku w 1986 roku reprezentacja Argentyny jechała ze swoją nową gwiazdą, czyli „boskim” Diego Maradoną. Wszyscy zakładali, że Diego może poprowadzić swój kraj do zwycięstwa. Tak też się zresztą stało! Choć Maradona nie był królem strzelców tej imprezy, jego wkład w ostateczne zwycięstwo był niepodważalny. W finale Argentyńczycy pokonali 3:2 reprezentację RFN.

Największe osiągnięcia reprezentacji Argentyny na MŚ w piłce nożnej

Dwa opisane wyżej tytuły mistrzów świata to jeszcze nie wszystko. Oprócz nich Argentyńczycy trzykrotnie zdobyli wicemistrzostwo globu (1930, 1990 i 2014 rok). Ponadto od 2006 roku piłkarze Albicelestes regularnie uzyskują awans z fazy grupowej. Toteż trzeba przyznać, że reprezentacja Argentyna na MŚ to naprawdę silna ekipa.

Jest to kiepska informacja dla reprezentacji Polski, która będzie rywalizować z ekipą Albicelestes. Zadanie na pewno nie będzie łatwe, dlatego kibice biało-czerwonych muszą mocno trzymać kciuki za występ swoich reprezentantów.