Kiedy startuje faza grupowa Euro 2024?

zawodnik z piłką

Eliminacje i baraże do Euro 2024 – to już za nami. 14 czerwca Stary Kontynent ogarnie futbolowa gorączka związana z ME. 24 reprezentacje przyjadą do Niemiec w jednym celu – sięgnięcia po tytuł piłkarskiego mistrza Europy.

Kiedy faza grupowa Euro 2024?

Faza grupowa na Euro 2024 wystartuje 14 czerwca i zakończy się pod koniec tego miesiąca, dokładnie 26 czerwca. 24 drużyny zostały podzielone na 6 grup, a reprezentacja Polski wylądowała w zbiorze D, gdzie zagra z Holandią, Austrią oraz Francją. Polacy w fazie grupowej mecze rozegrają 16, 21 i 25 czerwca (odpowiednio o godzinie 15:00 i dwa razy o 18:00).

Grupy na Euro 2024

Zobaczmy skład wszystkich grup Euro 2024

  • Grupa A: Niemcy, Szkocja, Węgry, Szwajcaria
  • Grupa B: Hiszpania, Chorwacja, Włochy, Albania
  • Grupa C: Słowenia, Dania, Serbia, Anglia
  • Grupa D: Polska, Holandia, Austria, Francja
  • Grupa E: Rumunia, Ukraina, Belgia, Słowacja
  • Grupa F: Gruzja, Czechy, Turcja, Portugalia

Faworyci na awans w grupach na Euro 2024

Na koniec spróbujmy przewidzieć, kto jest faworytem do awansu do fazy pucharowej w poszczególnych grupach.

Grupa A

Grupa, w której zdecydowanym faworytem są Niemcy. O drugie miejsce dające bezpośredni awans do 1/8 finału do końca będą walczyć ekipy Szkocji, Szwajcarii, a także nieobliczalnych Węgier.

Grupa B

Jedna z dwóch grup (obok grupy D) przez ekspertów po losowaniu określona mianem grupy śmierci. Rywalizacja w niej zapowiada się arcyciekawie, a faworytów do awansu wskazać bardzo trudno. Zarówno Hiszpanie, Włosi jak i Chorwaci mają swoje cele wykraczające poza fazę grupową.

Grupa C

W grupie C kwestia awansu do dalszej fazy powinna rozstrzygnąć się pomiędzy Anglikami i Duńczykami. Jednak Serbowie i Słoweńcy zrobią wszystko, żeby pomieszać szyki fa.

Grupa D

Grupa najbardziej interesująca z perspektywy polskiego kibica. Ekipę prowadzoną przez Michała Probierza czeka piekielnie trudne zadanie. Polacy i Austriacy występują tutaj w roli underdoga, który będzie czyhał na swoją szansę.

Grupa E

W tej grupie każde inne rozstrzygnięcie niż pierwsze miejsce Belgii rozpatrywane będzie w kategoriach sensacji. Za to za plecami „Czerwonych Diabłów” trwać będzie zażarta walka o drugie miejsce.

Grupa F

W grupie F jedna reprezentacja zdecydowanie wysuwa się na pozycję faworyta. Mowa o Portugalii. CR7 i jego koledzy fazę grupową ME traktują jako przetarcie przed najważniejszymi meczami turnieju. Kto obok Portugalii? Trudno powiedzieć, bowiem Czechy, Turcja i Gruzja dysponują zbliżonym potencjałem jeśli chodzi o siłę zespołu.